2019 Council Members

Left to right: (Back row) Chuck Ritter, Gary Anderson, Tom Milbrand, John Showers, George Hauck (Front row) Wendy Foss, Stacy Sauers, Kay Trick, Katie Mitchell

President – Gary Anderson (2nd Term: 2017, 2018, 2019)

Vice President – John Showers (1st Term: 2019, 2020)

Council Secretary – Tom Milbrand (1st Term: 2017, 2018, 2019)

Treasurer – Kaylene Trick (2nd Term: 2019, 2020, 2021)

Katie Mitchell (2nd Term: 2017, 2018, 2019)

George Hauck (2nd Term: 2018, 2019, 2020)

Chuck Ritter (2nd Term: 2018, 2019, 2020)

Stacy Sauers (1st Term: 2019, 2020, 2021)

Wendy Foss (1st Term: 2019, 2020, 2021)

2019 Committee Chairs

Properties – George Hauck

Mission & Witness – Wendy Foss

Christian Ed/Youth – Katie Mitchell

Finance – Kay Trick

Social Ministry – Stacy Sauers

Worship & Music – Tom Milbrand

Stewardship – Chuck Ritter

Mutual Ministry – N/A

2018 Council Members

Left to right: (Back row) Tom Milbrand, Carl Scholl, Chuck Ritter, George Hauck, Kay Hestor (Front row) Gary Anderson, Katie Mitchell, Kay Trick, Nathan Williard

President – Gary Anderson (2nd Term: 2017, 2018, 2019)

Vice President – Carl Scholl (1st Term: 2018)

Council Secretary – Tom Milbrand (1st Term: 2017, 2018, 2019)

Treasurer – Kaylene Trick (2nd Term: 2019, 2020, 2021)

Bookkeeper – Nathan Williard (2nd Term: 2016, 2017, 2018)

Katie Mitchell (2nd Term: 2017, 2018, 2019)

Kay Hestor (2nd Term: 2016, 2017, 2018)

George Hauck (2nd Term: 2018, 2019, 2020)

Chuck Ritter (2nd Term: 2018, 2019, 2020)

2018 Committee Chairs

Properties – George Hauck

Mission & Witness – Nathan Williard

Christian Ed/Youth – Katie Mitchell

Finance – Gary Anderson

WELCA – Kay Hestor

Worship & Music – Tom Milbrand

Men in Mission – Carl Scholl

Stewardship – Chuck Ritter

Staff Support/Mutual Ministry – Gary Anderson